news

Czy palimy znicze w dniu pogrzebu?

Czy Palimy Znicze W Dniu Pogrzebu

Znicze pozwalają upamiętnić zmarłego, a także wyrazić wobec niego miłość, tęsknotę i żal. Stawiamy je na grobach w różnych okolicznościach, a czasem również bez żadnej okazji. Co więcej, wykonujemy tę czynność przez cały rok i nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Wiele osób zastanawia się jednak, czy palimy znicze w dniu pogrzebu? Czy istnieje taki rytuał, a może jest wręcz przeciwnie i nie można tego robić? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w tym artykule.

Czy palimy znicze w dniu pogrzebu?

Zastanawiasz się, czy palimy znicze w dniu pogrzebu? Jak się okazuje: zgodnie z ludowymi przesądami nie należy tego robić. Według tradycji przynosi to pecha członkom rodziny zmarłego, a jeden z nich ma dołączyć – w związku z tym – do nieboszczyków w ciągu roku. Dlatego, jeśli zastanawiasz się czy pali się znicze na pogrzebie, lepiej tego unikać, choćby ze względu na tradycję – chyba że jest ona dla Ciebie czymś zupełnie nieistotnym. Kiedy w takim razie zapalić znicz? Mówi się, że najlepiej to zrobić po 6 tygodniach od dnia pogrzebu.

Warto zaznaczyć, że w grę wchodzą tutaj nie tylko przesądy. Jeśli zastanawiasz się, dlaczego nie wolno palić zniczy na pogrzebie, należy powiedzieć tutaj o względach praktycznych. W trakcie pogrzebu często panuje bowiem chaos, w wyniku którego łatwo o pożar. Żałobnicy nie zawsze są ostrożni, zwłaszcza wtedy, gdy chowają bliską im osobę. Wystarczy potrącić znicz, aby doprowadzić do zagrożenia. Dlatego warto się od tej czynności powstrzymać.

  • Znicz solarny Serce "Pamiętamy" S758
    Znicz solarny Serce „Pamiętamy” S758
    31,00  z VAT (25,20  netto)
  • Znicz solarny S523
    Znicz solarny S523
    29,99  z VAT (24,38  netto)
  • Znicz solarny srebrny S797
    Znicz solarny srebrny S797
    32,99  z VAT (26,82  netto)
  • Znicz solarny złoty S797
    Znicz solarny złoty S797
    32,99  z VAT (26,82  netto)

Kiedy można dotykać rzeczy zmarłego?

Jeśli chodzi o rzeczy zmarłego, również obowiązuje zasada 6 tygodni. Mówi się, że przez ten czas zmarły może powrócić do swoich przedmiotów i z nich korzystać. Co więcej, podobna zasada związana jest z kwiatami na grobie. O co tutaj chodzi? Według przesądów ich również nie można zdejmować przez ten czas, począwszy od dnia pogrzebu.

Zobacz również: lampiony na cmentarz.

Pogoda na pogrzebie – co oznacza?

Zgodnie z tradycją, w dniu pogrzebu znaczenie ma również pogoda, która – jak twierdzą niektórzy – świadczy o losie duszy. Jeżeli jest ona słoneczna, oznacza to, że dusza jest szczęśliwa. Jeśli wieje silny wiatr, jest to znak, że zmarły miał kontakty ze złymi duchami. A jeśli pada deszcz, wskazuje to na to, że za zmarłym płacze świat.

Czy kobieta ciężarna może pojawić się na pogrzebie?

Jak mówią ludowe przesądy, na pogrzebie nie powinna pojawiać się kobieta w ciąży. Mówi się, że grozi to śmiercią dziecka, które się jeszcze nie urodziło. Inny przesąd mówi, że nie jest to zagrożenie dla maleństwa, za to wpatrywanie się przyszłej matki w zmarłego spowoduje, że jej potomek będzie miał smutny wyraz twarzy.