news

Czy można palić znicze w domu?

Palic Znicze

Znicz szklany czy wkład do zniczy jest złożony z niemal identycznych substancji jak każda inna świeca parafinowa czy olejowa, oznaczałoby to, że swobodnie możemy znicze czy wkłady do zniczy palić w domu. Czy kieruje nami chęć upamiętnienie bliskiego także we własnym domu poprzez zapalenie znicza, czy chcemy po prostu wykorzystać go jako źródło światła, zdecydowanie odradza się zapalanie zniczy w domu.

Znicze – ich znaczenie i symbolika

Zapalanie zniczy ma głębokie znaczenie i symbolikę, które sięga zarówno czasów pogańskich, jak i chrześcijańskich. To tradycja, która przetrwała wieki i jest ważnym elementem kultury i religii.

W tradycji pogańskiej zapalanie zniczy miało związek z obrzędami pogańskimi, znanymi jako „Dziady”. W tym zwyczaju dusze zmarłych były przyzywane z zaświatów, a znicze pełniły rolę światła, które miało je nakarmić i zaspokoić ich pragnienia. Ogień lampionów płonących godzinami symbolizował ciepło i wsparcie dla dusz zmarłych w ich podróży po zaświatach.

Znaczenie zniczy w chrześcijaństwie

W kontekście chrześcijańskim zapalanie zniczy jest często związane z modlitwą za dusze zmarłych i pobożnym upamiętnianiem zmarłych bliskich. To również symbol światła Chrystusa, które prowadzi dusze do wieczności i oznacza nadzieję na życie wieczne. W kościele katolickim zapalanie zniczy na grobach jest często związane z okresem Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego, kiedy wspomina się zmarłych i modli za nich.

 • Znicz solarny S523
  Znicz solarny S523
  29,99  z VAT (24,38  netto)
 • Znicz solarny srebrny S797
  Znicz solarny srebrny S797
  32,99  z VAT (26,82  netto)
 • Znicz solarny złoty S797
  Znicz solarny złoty S797
  32,99  z VAT (26,82  netto)
 • Produkt w promocji
  Znicz szklany Z99P (27 cm)
  Znicz szklany Z99P (27 cm)
  10,85 

Dlaczego nie wolno zapalać zniczy w domu?

W różnych kulturach istnieją również przesądy związane z zapalaniem zniczy. Niektórzy wierzą, że płonący znicz może przynieść ochronę przed złymi duchami lub przynieść szczęście. To dlatego wiele osób nadal zachowuje tę tradycję, nie tylko z powodów religijnych, ale także jako wyraz pamięci i szacunku dla zmarłych oraz jako symbol nadziei i światła w ciemnościach. NIemniej płomień znicza jest uważany za przyciągający dusze zmarłych potrzebujących pomocy.

Zapalając znicz w domu, narażasz się zatem na nieplanowane odwiedziny dusz, które szukają ukojenia i opieki, nie zawsze także płomień pamięci przyciągnie duszę, której jest dedykowany. Możemy zatem narazić się na odwiedziny przypadkowego wędrowcy z zaświatów. 

Dlatego też, choć są to przesądy pochodzące z dawnych zwyczajów i wierzeń, niepotwierdzone naukowo czy historycznie, lepiej unikać zapalania zniczy w domu, nawet jeśli w ten sposób chcemy uczcić pamięć naszych najbliższych.