news

Które wkłady do zniczy sprawdzą się latem, a które zimą?

Znicze Fenix 1 Które Wkłady Do Zniczy Sprawdzą Się Latem, A Które Zimą

Przez cały rok kupujesz te same wkłady do zniczy? To błąd! Możesz zoptymalizować czas palenia zniczy, jak również wydłużyć ich żywotność, jeśli zdecydujesz się na wkłady dopasowane do pory roku. Nie wiedziałeś, że są różne wersje wkładów? Przedstawiamy warianty parafinowe i olejowe. Jedne z nich szczególnie dobrze poradzą sobie w trudnych, zimowych warunkach pogodowych.

Wybór zniczy ze względu na temperaturę na zewnątrz

Gdy na zewnątrz panują niskie temperatury, zastanów się nad wyborem zniczów olejowych. Doskonale radzą sobie one w warunkach chłodniejszych, a producenci deklarują ich użyteczność w temperaturach w przedziale od 20 do nawet -150 stopni Celsjusza. Znicz parafinowy też będzie płonął w takich okolicznościach, jednak jego potencjał zdecydowanie lepiej eksploatować w cieplejszych okresach w ciągu roku, tj. od 30 stopni Celsjusza wzwyż. 

Charakterystyka wkładów parafinowych i olejowych

Aby lepiej zrozumieć budowę i sposób działania wkładów parafinowych oraz olejowych, zobacz nasze porównanie. Wynika z niego, że wkłady olejowe mają różne rozmiary i grubości oraz długości knotów. To dla Ciebie ważne, aby latem knot był cieńszy, a zimą grubszy, co zapewni mu bardziej stabilne palenie się także w razie gorszej pogody.

Dla porównania – wkłady parafinowe są bardziej uniwersalne, co sprawia, że nadają się do całorocznego użytku. Mogą nieco więcej kosztować, ale to rekompensuje czas palenia wynoszący nierzadko nawet kilkadziesiąt godzin. Zachwycisz się ich mocnym blaskiem po zmroku i będziesz spokojny, że przetrwają też wiatr czy drobne opady. Zwróć uwagę na deklarowany czas palenia podawany przez producenta. Zazwyczaj jest on nieco krótszy latem, gdy temperatury przekraczają 35 stopni Celsjusza. 

Dlaczego warto zwrócić uwagę na rodzaj wkładów do zniczy?

Przede wszystkim zauważmy, że najważniejsze kościelne święta, podczas których odwiedzamy cmentarze i zostawiamy na nich kwiaty oraz znicze przypadają na jesień, zimę i wczesną wiosnę. Wszystkich Świętych, Boże Narodzenie, Wielkanoc – w tym czasie panują trudne warunki pogodowe. Jest wietrznie, chłodno, wilgotno. Aby wkłady paliły się nie tylko przez kilka godzin, ale dni, warto wybrać wkłady olejowe

Możesz też zainwestować we wkłady solarne, które są zasilane energią słoneczną. Ten najwięcej jest latem, ale spokojnie, bo niewielkie zapotrzebowanie na światło sprawia, że bateria jest w stanie ładować się także w bardziej pochmurne jesienne czy zimowe dni.