news

Rodzaje kwiatów najczęściej wybierane do dekorowania nagrobków

Rodzaje Kwiatów Najczęściej Wybierane Do Dekorowania Nagrobków

Kwiaty znajdujące się na nagrobkach powinny posiadać walory dekoracyjne i być wytrzymałe. Wybór możliwych do wykorzystania gatunków jest bardzo duży. Podpowiadamy, które z kwiatów sprawdzą się jako dekoracje nagrobków.

Kwiaty na cmentarz – jakie wybrać?

Wybór odpowiednich kwiatów na Wszystkich Świętych stanowi problem dla wielu osób. Część z nich decyduje się na sztuczne dekoracje, a inni na kwiaty cięte. W artykule skupimy się na najbardziej ekologicznych rozwiązaniach, jakimi są gatunki żywe, które można uprawiać w gruncie lub w donicach. Takie kwiaty nie przyczyniają się do produkcji szkodliwych odpadów, a są równie atrakcyjne jak ich sztuczne odpowiedniki. Wbrew pozorom istnieją gatunki, które są w stanie przetrwać mroźną zimę i nie trzeba ich zastępować nowymi roślinami. Poza tym tego rodzaju dekoracje mogą cieszyć oko przez większą część roku, a nie tylko w okolicach Święta Zmarłych. 

Kwiaty na cmentarz żywe do gruntu

Na początek warto przyjrzeć się roślinom, które nadają się do uprawy w gruncie. Dużą popularnością cieszą się różnego rodzaju iglaki, takie jak świerki, kosodrzewina oraz jałowce. Należy pamiętać o ich regularnym przycinaniu w celu uniknięcia ich zbyt dużego wzrostu. Innym rozwiązaniem jest wykorzystanie bukszpanu wiecznozielonego. Podobnie jak wcześniej wymienione roślina ta również potrzebuje regularnego cięcia i odpowiedniej ilości miejsca. Barwinek pospolity stanowi częsty wybór wśród osób ceniących walory dekoracyjne kwiatów. W przypadku tej rośliny mają one kolor fioletowy i kwitną wiosną. Barwinek poradzi sobie zarówno w słonecznych warunkach, jak i w miejscach cienistych. Inne kwiaty na cmentarz wykorzystywane w gruncie, to między innymi: róże, irysy oraz krokusy.

Kwiaty na cmentarz żywe w doniczce

Nie przy każdym nagrobku jest wystarczająca ilość miejsca na sadzenie roślin w gruncie. W takich sytuacjach można wykorzystać żywe kwiaty na cmentarz, które nadają się do uprawy w donicach. W tej kategorii zdecydowany prym wiodą chryzantemy. Występują w wielu kolorach, mogą być żółte, białe, pomarańczowe lub fioletowe. Są odporne na przesuszenie oraz na mrozy. Wśród tego rodzaju kwiatów, dużym uznaniem cieszą się chryzantemy kuliste. Innym efektywnym rozwiązaniem są wrzosy, czyli niewielkie krzewy dorastające do 40 cm wysokości.

Te nieszablonowe rośliny mogą wytwarzać kwiaty o różnych kolorach, takich jak: biały, różowy lub czerwony. Połączenie różnych odmian wrzosu w jednej doniczce gwarantuje bardzo interesujący i dostojny efekt dekoracyjny.