news

Jak ustawić znicze na pomniku? O tych kwestiach warto pamiętać

Jak ustawić znicze

Ustawienie zniczy na pomniku nie powinno być przypadkowe. Wymaga przemyślanych rozwiązań, które zapewnią dobrą widoczność tablicy nagrobnej, ale też… bezpieczeństwo. Podpowiadamy, jak prawidłowo rozmieścić świece, aby od żarzącego się płomienia nie zajęły się sztuczne kwiaty. Okazuje się, że ułożenie zniczów wpływa również na kondycję samego pomnika i wreszcie na zainteresowanie złodziejów (lub jego brak). 

Gdy chcesz uchronić znicze przed kradzieżą

Dla złodzieja najbardziej atrakcyjne są znicze z wymienianymi wkładami, które można łatwo usunąć a obudowę odsprzedać. Mniejszym zainteresowaniem cieszą się natomiast znicze lane, które szybciej się wypalają i brudzą od wewnątrz. Zatem zanim przejdziemy do prawidłowego sposobu ułożenia zniczy na grobie, zastanówmy się nad wyborem tych, najmniej atrakcyjnych dla osób trzecich (zwłaszcza, jeśli grobowiec leży w miejscu narażonym na podobne „ataki”). 

Ustawienie zniczy względem pozostałych dekoracji

Na pewno w przypadku zniczy tradycyjnych, czyli emitujących płomień, ważna będzie ich odległość od kwiatów. Te zazwyczaj są sztuczne, a jak wiadomo, kontakt z ogniem mógłby skończyć się ich zajęciem i spaleniem. O pożar nietrudno szczególnie w upalne lub wietrzne dni, dlatego dla bezpieczeństwa, lepiej jest zachować bezpieczny dystans od kwiatów, zwłaszcza tych dłuższymi gałązkami.

 • Znicz solarny S523
  Znicz solarny S523
  29,99  z VAT (24,38  netto)
 • Znicz solarny Serce "Pamiętamy" S758
  Znicz solarny Serce „Pamiętamy” S758
  31,00  z VAT (25,20  netto)
 • Znicz solarny srebrny S797
  Znicz solarny srebrny S797
  32,99  z VAT (26,82  netto)
 • Znicz solarny złoty S797
  Znicz solarny złoty S797
  32,99  z VAT (26,82  netto)

Żeby znicz nie zasłaniał pamiątkowej tablicy

Czasem dekoracje grobowców są tak bogate, że zasłaniają to, co najważniejsze. Nie pozwól, aby znicz czy kwiaty przesłaniały wyrytą tablicę z informacją o tym, kto spoczywa w tej mogile i prosi o modlitwę. Jeżeli znicz jest wysoki, nie ustawiaj go bezpośrednio przy epitafium. Lepszy będzie środek płyty, gdzie widoczność pozostanie na odpowiednim poziomie. 

Jeżeli jednak masz niższy znicz, to wspaniale uwypukli on napisy na nagrobku. Problemem jest to, że wieczorem są one niemal niemożliwe do odczytania. Odmieni to właśnie ciepły płomień świecy, który od spodu będzie podświetlał epitafium.

Zobacz również: znicze dla dzieci.

Ustawienie względem słońca

Zastanawiasz się, jakie znaczenie ma ustawienie zniczów względem słońca? Okazuje się, że duże. W przypadku modnych i ekologicznych zniczy solarnych bardzo ważna jest ekspozycja na słońce, które zasila akumulator i pozwala mu świecić długo, nieprzerwanie i bez konieczności pilnowania, żeby nie zgasł. Unikaj więc zacienionych miejsc, a stawiaj znicz w taki sposób, żeby jak najdłużej był nasłoneczniony.

 • Produkt w promocji
  Znicz szklany Z99P (27 cm)
  Znicz szklany Z99P (27 cm)
  10,85 
 • Produkt w promocji
  Znicz szklany Z440 Pająk (25 cm)
  Znicz szklany Z440 Pająk (25 cm)
  9,43 
 • Produkt w promocji
  Sułtan – 32 cm – elegancki znicz na wkład (złoto)
  Sułtan – 32 cm – elegancki znicz na wkład (złoto)
  64,99  z VAT (52,84  netto)
 • Elegancki znicz na wkład S800 (30cm)
  Elegancki znicz na wkład S800 (30cm)
  13,45  z VAT (10,93  netto)